Freefoam General Purpose Vented Soffit Board 5m x 200mm White
SKU: FGPBV200
Freefoam General Purpose Vented Soffit Board 5m x 200mm (L x W) White is manufactured from PVC, it gives the soffit board a strong and rigid support. The vented boards used to ensure good ventilation under the roofing system during extreme weather situations. The wider boards of the soffit is used in large box end construction. The product is easy to fix and is fixed with the help of nails and other accessories.
Features & benefits
- Built-in ventilation prevents condensation
- Can be cut down to required size
IDFGPBV200
Building Materials > Roofing > Fascia Boards & Soffits > Freefoam General Purpose Vented Soffit Board 5m x 200mm White
https://www.jewson.co.uk/p/freefoam-general-purpose-vented-soffit-board-5m-x-200mm-white-FGPBV200
Freefoam General Purpose Vented Soffit Board 5m x 200mm (L x W) White is manufactured from PVC, it gives the soffit board a strong and rigid support. The vented boards used to ensure good ventilation under the roofing system during extreme weather situations. The wider boards of the soffit is used in large box end construction. The product is easy to fix and is fixed with the help of nails and other accessories.
Features & benefits
- Built-in ventilation prevents condensation
- Can be cut down to required size
Specifications
| Product Name | Freefoam General Purpose Vented Soffit Board 5m x 200mm White |
| Brand | Freefoam |
| Manufacturer Name | Freefoam |
| Manufacturer Part Number | GPBV200 |
| EAN | 5397015027302 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Polyvinyl chloride |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 200 mm |
| Product Length | 5000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |