Freefoam Magnum Square Leg Fascia Board 5M x 300 x 18mm White
SKU: FFFMS300
Freefoam Magnum Square Leg Fascia Board 5m x 300 x 18mm (L x W x T) White. The fascia is fixed directly to the lower ends of the roof trusses and supports the lower edge bottom row of tiles. It covers old wooden fascia and provides a smooth edge, preventing moisture entering into the roof.
Features & benefits
- Designed to fully replace exisiting fascia
- Manufactured from polyvinyl chloride which makes it durable
- Can be cut down to required size
- Suitable for both modern and traditional buildings
IDFFFMS300
Building Materials > Roofing > Fascia Boards & Soffits > Freefoam Magnum Square Leg Fascia Board 5M x 300 x 18mm White
https://www.jewson.co.uk/p/freefoam-magnum-square-leg-fascia-board-5m-x-300-x-18mm-white-FFFMS300
Freefoam Magnum Square Leg Fascia Board 5m x 300 x 18mm (L x W x T) White. The fascia is fixed directly to the lower ends of the roof trusses and supports the lower edge bottom row of tiles. It covers old wooden fascia and provides a smooth edge, preventing moisture entering into the roof.
Features & benefits
- Designed to fully replace exisiting fascia
- Manufactured from polyvinyl chloride which makes it durable
- Can be cut down to required size
- Suitable for both modern and traditional buildings
Specifications
| Product Name | Freefoam Magnum Square Leg Fascia Board 5M x 300 x 18mm White |
| Brand | Freefoam |
| Manufacturer Name | Freefoam |
| Manufacturer Part Number | FMS300 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 20 years |
| Materials | Polyvinyl chloride |
| Range | Fascia Boards |
| Colour | White |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | White Gloss |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 300 mm |
| Product Weight | 5.41 kg |
| Product Length | 5000 mm |
| Thickness | 18 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |