Freshfield Danehill Facings Brick 65mm Yellow
SKU: BRFFD620
This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.Freshfield Danehill 65 x 215 x 102.5mm clamp-fired stock facing bricks from Freshfield Lane are a sanded multi-yellow colour machine-made product. Their finish makes them perfect for quality building projects with a timeless, authentic, warm 'earthy' feel that harmonises with a variety of architectural styles.
IDBRFFD620
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Yellow Bricks > Freshfield Danehill Facings Brick 65mm Yellow
https://www.jewson.co.uk/p/freshfield-danehill-yellow-facings-65mm-BRFFD620
This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.Freshfield Danehill 65 x 215 x 102.5mm clamp-fired stock facing bricks from Freshfield Lane are a sanded multi-yellow colour machine-made product. Their finish makes them perfect for quality building projects with a timeless, authentic, warm 'earthy' feel that harmonises with a variety of architectural styles.
Specifications
| Product Name | Freshfield Danehill Facings Brick 65mm Yellow |
| Brand | Freshfield |
| Manufacturer Name | Michelmersh |
| Manufacturer Part Number | MB-0001-YELL-CF-B-1F |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Stock |
| Colour | Yellow Multi |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 2.27 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Manufacturing Process | Stock |
| Texture | Flat Stock |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |