Freshfield Lane 1st Quality Brick 65mm Red
SKU: JC173100
Freshfield Lane Brickworks produces a varied selection of clamp-fired stock facing bricks in a range of colours, either with machine or a handmade variety of rich textural finishes.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Machine made stock
IDJC173100
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Freshfield Lane 1st Quality Brick 65mm Red
https://www.jewson.co.uk/p/freshfield-lane-1st-quality-65mm-JC173100
Freshfield Lane Brickworks produces a varied selection of clamp-fired stock facing bricks in a range of colours, either with machine or a handmade variety of rich textural finishes.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Machine made stock
Specifications
| Product Name | Freshfield Lane 1st Quality Brick 65mm Red |
| Brand | Freshfield |
| Manufacturer Name | Michelmersh |
| Manufacturer Part Number | MB-0001-REDM-CF-B-1F |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Stock |
| Colour | Red |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 2.27 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Manufacturing Process | Stock |
| Texture | Flat Stock |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |