Frisco Parliament Hinge 152 x 102 x 3mm Polished Brass Pack of 2
SKU: HFR14700
Frisco 14800 Parliament Hinge Solid Drawn 102 x 67 x 3mm (L x W x T) Polished Brass Pack of 2 is a traditionally styled door hinge that is suitable for use with heritage and restoration projects. It enables a door to be opened to 180 degrees and ideal for doors that have a clear obstacle (architaves or if the door is set back within a deep reveal).
Features & benefits
- Supplied with screws
- Corrosion resistant
- Weatherproof
- Straightforward to fit and maintain
IDHFR14700
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Frisco Parliament Hinge 152 x 102 x 3mm Polished Brass Pack of 2
https://www.jewson.co.uk/p/frisco-parliament-hinge-152-x-102-x-3mm-polish-brass-pack-of-2-HFR14700
Frisco 14800 Parliament Hinge Solid Drawn 102 x 67 x 3mm (L x W x T) Polished Brass Pack of 2 is a traditionally styled door hinge that is suitable for use with heritage and restoration projects. It enables a door to be opened to 180 degrees and ideal for doors that have a clear obstacle (architaves or if the door is set back within a deep reveal).
Features & benefits
- Supplied with screws
- Corrosion resistant
- Weatherproof
- Straightforward to fit and maintain
Specifications
| Product Name | Frisco Parliament Hinge 152 x 102 x 3mm Polished Brass Pack of 2 |
| Brand | Frisco |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | Frisco |
| Manufacturer Part Number | 14700 |
| EAN | 5032968147003 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Parliament Hinges |
| Pack Quantity | 2 |
| Product Width | 102 mm |
| Product Length | 152 mm |
| Thickness | 3 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |