CLS Timber C16 Kiln Dried FSC 50 × 100 × 2400mm (Act 38 × 89mm) Premium
CLS Kiln Dried 50 x 100 x 2400mm (T x W x L) is ideal for stud walls, framing and partitioning. The finished dimension is a size of 38 x 89mm (W x T) while conforming to BS 4978 and EN 14081:2006. with FSC certification.
- Kiln Dried to improve stability and straightness
- Ideal for wall partitioning to do constructional work
- Sourced from well managed, credibly certified forests
- Treated
CLS Kiln Dried 50 x 100 x 2400mm (T x W x L) is ideal for stud walls, framing and partitioning. The finished dimension is a size of 38 x 89mm (W x T) while conforming to BS 4978 and EN 14081:2006. with FSC certification.
- Kiln Dried to improve stability and straightness
- Ideal for wall partitioning to do constructional work
- Sourced from well managed, credibly certified forests
- Treated
| Product Name | CLS Timber C16 Kiln Dried FSC 50 × 100 × 2400mm (Act 38 × 89mm) Premium |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | CLS C16 Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | FCL5010A |
| Materials | Timber |
| Colour | Natural |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Various |
| Finish | Planed Eased 4 edges |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 100 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Durability | Untreated |
| Structural Strength Grade | C16 |
| Profile | Slim |
| Treatment Type | Untreated |
| Species | Spruce (Picea Abies)/ Redwood (Pinus Sylvestrus) |
| Available Sizes | 2.4m |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.