FSC Sawn Carcassing Treated Green 75 x 22mm
SKU: SZGF2275
FSC Sawn Unseasoned 75 x 22mm (W x T) Green general purpose batten. UC3.2 Treated.
Features & benefits
- Sawn Boards Green Pressure Impregnated with Preservative Treatment to User Class 3.2
- Green Treated to UC3.2 for use out of ground contact
IDSZGF2275
Timber > Sawn & Carcassing Timber > Carcassing Timber > FSC Sawn Carcassing Treated Green 75 x 22mm
https://www.jewson.co.uk/p/fsc-sawn-carcassing-150-x-22mm-green-treated-SZGF2275
FSC Sawn Unseasoned 75 x 22mm (W x T) Green general purpose batten. UC3.2 Treated.
Features & benefits
- Sawn Boards Green Pressure Impregnated with Preservative Treatment to User Class 3.2
- Green Treated to UC3.2 for use out of ground contact
Specifications
| Product Name | FSC Sawn Carcassing Treated Green 75 x 22mm |
| Product Type | Treated Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | SZGF2275 |
| Materials | Timber |
| Colour | Green |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 75 mm |
| Thickness | 22 mm |
| Treatment Type | Class 3 |
| Available Lengths | 2.4m to 4.8m |
| Species | Spruce (Picea Abies) |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |