FSC Sawn Carcassing Treated Brown 100 x 22mm
SKU: SZBF2295
FSC Sawn Unseasoned 100 x 22mm (W x T) Brown treated, fencing boards, ideal for hit and miss fencing.If the specified lengths are not available from stock then we will provide the closest to the length required but ensure we supply the total meterage. If you have any specific requirements then please discuss this with the branch
Features & benefits
- Pressure treated to enhance service life
- British Timber from a sustainable source helping the environment
IDSZBF2295
Timber > Sawn & Carcassing Timber > Carcassing Timber > FSC Sawn Carcassing Treated Brown 100 x 22mm
https://www.jewson.co.uk/p/fsc-sawn-carcassing-treated-brown-100-x-22mm-SZBF2295
FSC Sawn Unseasoned 100 x 22mm (W x T) Brown treated, fencing boards, ideal for hit and miss fencing.If the specified lengths are not available from stock then we will provide the closest to the length required but ensure we supply the total meterage. If you have any specific requirements then please discuss this with the branch
Features & benefits
- Pressure treated to enhance service life
- British Timber from a sustainable source helping the environment
Specifications
| Product Name | FSC Sawn Carcassing Treated Brown 100 x 22mm |
| Product Type | Treated Timber |
| Manufacturer Name | BSW Timber |
| Materials | Timber |
| Colour | Brown |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 100 mm |
| Thickness | 22 mm |
| Treatment Type | Treated |
| Species | Spruce (Picea Abies)/ Redwood (Pinus Sylvestrus) |
| Available Sizes | 2.4m to 4.8m |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.