Galvanised Copper Clout Slate Nail 3 x 30mm 25kg Box
SKU: FXNL0164
The clout nail is typically used for outdoor jobs, including fencing and felting applications.
Features & benefits
- Ideal for fixing both natural and manmade slates
- Corrosion resistant
IDFXNL0164
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Galvanised Copper Clout Slate Nail 3 x 30mm 25kg Box
https://www.jewson.co.uk/p/galvanised-copper-clout-slate-nails-3-x-30mm-25kg-box-FXNL0164
The clout nail is typically used for outdoor jobs, including fencing and felting applications.
Features & benefits
- Ideal for fixing both natural and manmade slates
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Galvanised Copper Clout Slate Nail 3 x 30mm 25kg Box |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9GALVCN/020 |
| EAN | 5014196121802 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Clout Nails |
| Pack Quantity | 25 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Stainless Steel |
| Product Weight | 25 kg |
| Product Length | 65 mm |
| Diameter | 3 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |