Galvanised Springhead Nail Square Twist 3.35 x 65mm 10kg Box
SKU: FXNL0280
These nails are used for securing corrugated roofing sheets.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Corrosion resistant
IDFXNL0280
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Galvanised Springhead Nail Square Twist 3.35 x 65mm 10kg Box
https://www.jewson.co.uk/p/galvanised-springhead-nails-square-twist-3-35-x-65mm-10kg-box-FXNL0280
These nails are used for securing corrugated roofing sheets.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Galvanised Springhead Nail Square Twist 3.35 x 65mm 10kg Box |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9GALVSPRN/005 |
| EAN | 5014196122526 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Square Twisted Nails |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Weight | 10 kg |
| Product Length | 65 mm |
| Diameter | 3.35 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |