Grange Apollo Pergola
SKU: LSFEG101
This Apollo pergola is a beautifully designed dome shaped structure. The Apollo is an elegant pergola that has been created with curved beams and rafters made from pressure treated timbers.
Features & benefits
- Unique garden structure that provides an unrivalled centrepiece for your garden
- Pressure treated for extra protection from rot and decay
IDLSFEG101
Landscaping > Garden Buildings & Structures > Garden Structures > Grange Apollo Pergola
https://www.jewson.co.uk/p/grange-apollo-pergola-LSFEG101
This Apollo pergola is a beautifully designed dome shaped structure. The Apollo is an elegant pergola that has been created with curved beams and rafters made from pressure treated timbers.
Features & benefits
- Unique garden structure that provides an unrivalled centrepiece for your garden
- Pressure treated for extra protection from rot and decay
Specifications
| Product Name | Grange Apollo Pergola |
| Brand | Grange |
| Manufacturer Name | Grange Fencing |
| Manufacturer Part Number | APOLPERG |
| EAN | 5019063601692 |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Structures & Furniture |
| Model Number | APOLPERG |
| Colour Family | Greens |
| Colour | Green Treated |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Poland |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 348.5 cm |
| Product Weight | 1.2 kg |
| Product Height | 260.7 cm |
| Product Depth | 344.3 cm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |