Grange Freestanding Flower Circle
SKU: LSFEG100
The Flower circle can be used in a variety of ways to enhance the contemporary look of your outdoor space with its clean, simple design crafted from round timber pressure treated beams.
Features & benefits
- Each flower circle is composed of two timber circles closely connected with stainless steel rods to create an almost sculptural archway
- Can be used singularly or with multiples to create a stunning path that leads the eye through your garden
- Pressure treated for extra protection from rot and decay
IDLSFEG100
Landscaping > Garden Buildings & Structures > Garden Structures > Grange Freestanding Flower Circle
https://www.jewson.co.uk/p/grange-freestanding-flower-circle-LSFEG100
The Flower circle can be used in a variety of ways to enhance the contemporary look of your outdoor space with its clean, simple design crafted from round timber pressure treated beams.
Features & benefits
- Each flower circle is composed of two timber circles closely connected with stainless steel rods to create an almost sculptural archway
- Can be used singularly or with multiples to create a stunning path that leads the eye through your garden
- Pressure treated for extra protection from rot and decay
Specifications
| Product Name | Grange Freestanding Flower Circle |
| Brand | Grange |
| Manufacturer Name | Grange Fencing |
| Manufacturer Part Number | FSFCIRC |
| EAN | 5019063601869 |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Structures & Furniture |
| Model Number | FSFCIRC |
| Colour Family | Greens |
| Colour | Green Treated |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Poland |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 246.7 cm |
| Product Weight | 1.2 kg |
| Product Height | 234.4 cm |
| Thickness | 27 cm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |