GroundTex - 1m x 50m - Black
SKU: LSGRGWF1
A multi-purpose geotextile woven fabric that can be used for weed suppression & ground stabilisation. GroundTex can be used beneath sharp/angular stone & gravel including areas subject to pedestrian or vehicular traffic
Features & benefits
- Multi-purpose Geotextile Fabric - 1 Fabric required for weed suppression & ground stabilisation
- Tough woven fabric - Can be used under MOT Type 1 or 3 aggregate, sharp/angular stone & gravel
- Strong & tear resistant - Can be used below ground as a stabilising & seperating geotextile in groundwork & civil engineering applications
- Lifetime warranty
IDLSGRGWF1
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > GroundTex - 1m x 50m - Black
https://www.jewson.co.uk/p/groundtex-1m-x-50m-black-LSGRGWF1
A multi-purpose geotextile woven fabric that can be used for weed suppression & ground stabilisation. GroundTex can be used beneath sharp/angular stone & gravel including areas subject to pedestrian or vehicular traffic
Features & benefits
- Multi-purpose Geotextile Fabric - 1 Fabric required for weed suppression & ground stabilisation
- Tough woven fabric - Can be used under MOT Type 1 or 3 aggregate, sharp/angular stone & gravel
- Strong & tear resistant - Can be used below ground as a stabilising & seperating geotextile in groundwork & civil engineering applications
- Lifetime warranty
Specifications
| Product Name | GroundTex - 1m x 50m - Black |
| Brand | GroundTex |
| Product Type | Woven Geotextile |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | GWF1 |
| EAN | 5055352201273 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | South Korea |
| Coverage | 50 m2 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 1 m |
| Product Weight | 4.15 kg |
| Product Length | 50 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |