Growtivation Drivetex Geotextile Midi Roll 25 x 2.25m Black
SKU: LSGDGF25
Growtivation Drivetex Geotextile Midi Roll 25 x 2.25m (L x W) Black is a multi purpose fabric used to control the growth of weeds in the garden. The midi rolls are designed with a coverage area of 50m2. Built as suppressant.
Features & benefits
- Used to prevent the growth of weeds in the garden
- Weatherproof
- Moisture resistant
IDLSGDGF25
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > Growtivation Drivetex Geotextile Midi Roll 25 x 2.25m Black
https://www.jewson.co.uk/p/growtivation-drivetex-geotextile-midi-roll-25-x-2-25m-black-LSGDGF25
Growtivation Drivetex Geotextile Midi Roll 25 x 2.25m (L x W) Black is a multi purpose fabric used to control the growth of weeds in the garden. The midi rolls are designed with a coverage area of 50m2. Built as suppressant.
Features & benefits
- Used to prevent the growth of weeds in the garden
- Weatherproof
- Moisture resistant
Specifications
| Product Name | Growtivation Drivetex Geotextile Midi Roll 25 x 2.25m Black |
| Brand | Growtivation |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | DGF25 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | DGF25 |
| Colour | Black |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Coverage | 50 m2 |
| Product Width | 2250 mm |
| Product Length | 25000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |