Growtivation Groundtex Woven Geo Fabric 100 x 4.50m (L x W) Black
SKU: LSGWF451
The Growtivation Groundtex Woven Geo Fabric 100 x 4.5m (L x W) Black, is a multi-purpose fabric that controls the growth of weed in the garden, and is used in stabilisation in both hard and soft landscaping range of applications. The suppressant is usually used beneath the garden decking for decorative purpose, and timber decking to ensure that the weeds do not penetrate through the joints in the boards. The product is used below ground as a stabilising and separating geotextile in groundwork and civil engineering applications due to its strength and tear resistance. The heavy duty tough fabric is used beneath the aggregate, sharp or angular stone and gravel landscaping, in places along the pathways and patios. The product is secured with pegs and covered with a layer of bark to offer a decorative finish for flower borders in the garden area.
Features & benefits
- Suppressant is used to prevent the growth of weeds in the garden
- Weather resistant
- Moisture resistant
IDLSGWF451
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > Growtivation Groundtex Woven Geo Fabric 100 x 4.50m (L x W) Black
https://www.jewson.co.uk/p/growtivation-groundtex-woven-geo-fabric-100-x-4-50m-l-x-w-black-LSGWF451
The Growtivation Groundtex Woven Geo Fabric 100 x 4.5m (L x W) Black, is a multi-purpose fabric that controls the growth of weed in the garden, and is used in stabilisation in both hard and soft landscaping range of applications. The suppressant is usually used beneath the garden decking for decorative purpose, and timber decking to ensure that the weeds do not penetrate through the joints in the boards. The product is used below ground as a stabilising and separating geotextile in groundwork and civil engineering applications due to its strength and tear resistance. The heavy duty tough fabric is used beneath the aggregate, sharp or angular stone and gravel landscaping, in places along the pathways and patios. The product is secured with pegs and covered with a layer of bark to offer a decorative finish for flower borders in the garden area.
Features & benefits
- Suppressant is used to prevent the growth of weeds in the garden
- Weather resistant
- Moisture resistant
Specifications
| Product Name | Growtivation Groundtex Woven Geo Fabric 100 x 4.50m (L x W) Black |
| Brand | Growtivation |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | GWF451 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Groundtex |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 4500 mm |
| Product Length | 100000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |