Groundtex Woven Geo Fabric 15 x 1m Black
SKU: LSGRGWF0
The Groundtex Woven Geo Fabric 15 x 1m (L x W) Black is a heavy-duty membrane, that can be used for weed suppression and ground stabilisation in both soft and hard landscaping schemes. Groundtex is a woven geotextile fabric manufactured from 100% polypropylene slit film tapes. The woven fabric has a coverage area of 15m2 and allows water to permeate through whilst blocking the light that weeds need to grow. The product has excellent strength and tear resistance and can be used beneath angular stone and gravel.
Features & benefits
- Heavy-duty weed suppressant
- Woven geotextile for ground stabilisation
- Excellent strength and tear resistance
- Suitable for use with stone and aggregates
IDLSGRGWF0
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > Groundtex Woven Geo Fabric 15 x 1m Black
https://www.jewson.co.uk/p/growtivation-groundtex-woven-geo-fabric-15-x-1m-black-LSGRGWF0
The Groundtex Woven Geo Fabric 15 x 1m (L x W) Black is a heavy-duty membrane, that can be used for weed suppression and ground stabilisation in both soft and hard landscaping schemes. Groundtex is a woven geotextile fabric manufactured from 100% polypropylene slit film tapes. The woven fabric has a coverage area of 15m2 and allows water to permeate through whilst blocking the light that weeds need to grow. The product has excellent strength and tear resistance and can be used beneath angular stone and gravel.
Features & benefits
- Heavy-duty weed suppressant
- Woven geotextile for ground stabilisation
- Excellent strength and tear resistance
- Suitable for use with stone and aggregates
Specifications
| Product Name | Groundtex Woven Geo Fabric 15 x 1m Black |
| Brand | Groundtex |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | GWF0 |
| EAN | 5055352201259 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Geotextile Fabric |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 15 m2 |
| Product Width | 1000 mm |
| Product Weight | 1.4 kg |
| Product Length | 10000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |