GTPSA Primed White Door 1981 x 1371 x 40mm
SKU: LPDO3870
Ensure a timeless look with this beautifully crafted glazed pair. Featuring bevelled glass and elegant glazing beads, it is an ideal solution for separating your living spaces without losing any natural light.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Clear Bevelled
- Ready for a final top coat
- Solid core
IDLPDO3870
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal French Doors > GTPSA Primed White Door 1981 x 1371 x 40mm
https://www.jewson.co.uk/p/gtpsa-primed-white-door-1371-x-1981-LPDO3870
Ensure a timeless look with this beautifully crafted glazed pair. Featuring bevelled glass and elegant glazing beads, it is an ideal solution for separating your living spaces without losing any natural light.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Clear Bevelled
- Ready for a final top coat
- Solid core
Specifications
| Product Name | GTPSA Primed White Door 1981 x 1371 x 40mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Internal Glazed French Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | WFGTPSA54 |
| EAN | 5036464057019 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Manufactured Wood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Traditional |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Primed |
| Product Width | 1371 mm |
| Product Weight | 34 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Number of Windows | 10 Light |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |