Gypframe Fixing Strap 2.4m x 70 x 0.5mm
SKU: PRMBG155
The Gypframe GFS1 Fixing Strap 2400 x 70 x 0.5mm (L x W x D) is used to support horizontal plasterboard joints where a wall is more than one board high and within deflection heads. Conforms to EN 14195 and BES 6001.
Features & benefits
- Used to support horizontal board joints
- Used within deflection heads for stability
- Used where wall is more than one board high.
- Conforms to BES 6001
- Conforms to EN 14195
IDPRMBG155
Building Materials > Plasterboard & Plastering > Metal Stud > Gypframe Fixing Strap 2.4m x 70 x 0.5mm
https://www.jewson.co.uk/p/gypframe-fixing-strap-2400-x-70-x-0-50mm-l-x-w-x-t-PRMBG155
The Gypframe GFS1 Fixing Strap 2400 x 70 x 0.5mm (L x W x D) is used to support horizontal plasterboard joints where a wall is more than one board high and within deflection heads. Conforms to EN 14195 and BES 6001.
Features & benefits
- Used to support horizontal board joints
- Used within deflection heads for stability
- Used where wall is more than one board high.
- Conforms to BES 6001
- Conforms to EN 14195
Specifications
| Product Name | Gypframe Fixing Strap 2.4m x 70 x 0.5mm |
| Brand | Gypframe |
| Manufacturer Name | British Gypsum |
| Manufacturer Part Number | 09059/2 |
| EAN | 5015341090592 |
| Compliance Approvals | EN 14195 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Fixing Components |
| Model Number | 09059/2 |
| Colour | Chrome |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 70 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Product Depth | 0.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |