Gyproc FibaTape Perfect Finish 90m x 48mm White
SKU: ATX72379
Gyproc FibaTape Perfect Finish 90m x 48mm White (L x W) is a superior adhesive to taper the joints and ends of a plasterboard. The product is manufactured from fiberglass making it strong and durable. The fabric tape has a high reinforcing performance that helps to repair the boards at ease. The product is said to be multifunctional with a tensile strength of 40N/50mm.
Features & benefits
- Waterproof
- Prevents blisters and bubbles
IDATX72379
Building Materials > Plasterboard & Plastering > Plasterboard Tape > Gyproc FibaTape Perfect Finish 90m x 48mm White
https://www.jewson.co.uk/p/gyproc-fibatape-perfect-finish-90m-x-48mm-white-pack-of-12-ATX72379
Gyproc FibaTape Perfect Finish 90m x 48mm White (L x W) is a superior adhesive to taper the joints and ends of a plasterboard. The product is manufactured from fiberglass making it strong and durable. The fabric tape has a high reinforcing performance that helps to repair the boards at ease. The product is said to be multifunctional with a tensile strength of 40N/50mm.
Features & benefits
- Waterproof
- Prevents blisters and bubbles
Specifications
| Product Name | Gyproc FibaTape Perfect Finish 90m x 48mm White |
| Brand | Gyproc |
| Product Type | Plasterboard Tapes |
| Manufacturer Name | British Gypsum |
| Manufacturer Part Number | 5200672379 |
| EAN | 5015892865182 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Reinforced fibre glass |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| BS EN Fire rating/performance classifications | F |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 48 mm |
| Product Length | 90 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |