Gyproc Fireline Plasterboard Tapered Edge 1800 x 900 x 12.5mm
SKU: PRBBG222
Gyproc Fireline Tapered Edge Plasterboard 1800 x 900 x 12.5mm (L x W x T) Gypsum plasterboard with glass fibre and additional additives to increase the fire protection characteristic with pink paper lining for easy recognition. The additional fire protection properties enable the board to be used in partition, ceiling and steel encasement systems where more stringent fire performance is required such as in domestic separating walls, corridors, garages and steel encasement.
Features & benefits
- Resists fire to allow for safe evacuation
- Pink paper facing for easy identification
- Gypsum material making it eco friendly
- Abrasion resistant
- Gypsum plasterboard with fire resistant additives
IDPRBBG222
Building Materials > Plasterboard & Plastering > Plasterboard > Gyproc Fireline Plasterboard <LineBreak/>Tapered Edge 1800 x 900 x 12.5mm
https://www.jewson.co.uk/p/gyproc-fireline-plasterboard-tapered-edge-1800-x-900-x-12-5mm-pink-PRBBG222
Gyproc Fireline Tapered Edge Plasterboard 1800 x 900 x 12.5mm (L x W x T) Gypsum plasterboard with glass fibre and additional additives to increase the fire protection characteristic with pink paper lining for easy recognition. The additional fire protection properties enable the board to be used in partition, ceiling and steel encasement systems where more stringent fire performance is required such as in domestic separating walls, corridors, garages and steel encasement.
Features & benefits
- Resists fire to allow for safe evacuation
- Pink paper facing for easy identification
- Gypsum material making it eco friendly
- Abrasion resistant
- Gypsum plasterboard with fire resistant additives
Specifications
| Product Name | Gyproc Fireline Plasterboard <LineBreak/>Tapered Edge 1800 x 900 x 12.5mm |
| Brand | Gyproc |
| Product Type | Fire Resistant Board |
| Manufacturer Name | British Gypsum |
| Manufacturer Part Number | 01909/8 |
| EAN | 5015341019098 |
| Compliance Approvals | BS EN 520 |
| Materials | Aerated gypsum |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 01909/8 |
| Colour Family | Reds/Pinks |
| Colour | Pink |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Textured |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 900 mm |
| Product Weight | 9.8 kg/m2 |
| Product Length | 1800 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |