Hamilton For The Trade 7 Piece 9" Roller Set
SKU: H3281132
The Hamilton For The Trade 7 Piece 9″ Roller set contains poly blend medium pile roller sleeves for good paint pick-up and a smooth finish on smooth and semi-smooth surfaces. Fabric is heat-fused to the core to prevent any unwinding. Frame has a 5 wire cage for roller security. Suitable for use with emulsion, and solvent-based and water-based eggshell paints. Use a medium pile sleeve for surfaces such as woodchip or lightly patterned, or a previously painted wall.
Features & benefits
- Contains: 5 x 9" Medium Pile Sleeves, Cage Frame and Tray
- Poly blend fabric for good pick-up and a smooth finish
- For fast, even coverage
- Fabric heat fused to the core so won’t unwind
- Reduced spatter
- 1.75" core
- Easy to clean
- 5 wire cage frame for secure sleeve fixing
- Ridged tray made from 100% recycled material
IDH3281132
Painting & Decorating > Decorating Tools > Paint Rollers > Hamilton For The Trade 7 Piece 9" Roller Set
https://www.jewson.co.uk/p/hamilton-for-the-trade-7-piece-9-roller-set-H3281132
The Hamilton For The Trade 7 Piece 9″ Roller set contains poly blend medium pile roller sleeves for good paint pick-up and a smooth finish on smooth and semi-smooth surfaces. Fabric is heat-fused to the core to prevent any unwinding. Frame has a 5 wire cage for roller security. Suitable for use with emulsion, and solvent-based and water-based eggshell paints. Use a medium pile sleeve for surfaces such as woodchip or lightly patterned, or a previously painted wall.
Features & benefits
- Contains: 5 x 9" Medium Pile Sleeves, Cage Frame and Tray
- Poly blend fabric for good pick-up and a smooth finish
- For fast, even coverage
- Fabric heat fused to the core so won’t unwind
- Reduced spatter
- 1.75" core
- Easy to clean
- 5 wire cage frame for secure sleeve fixing
- Ridged tray made from 100% recycled material
Specifications
| Product Name | Hamilton For The Trade 7 Piece 9" Roller Set |
| Brand | Hamilton |
| Product Type | Paint Roller |
| Manufacturer Name | L G Harris & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | 3281132-90 |
| EAN | 5056405100451 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | L G Harris & Co Ltd |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 30 mm |
| Product Weight | 0.918 kg |
| Product Height | 9 mm |
| Product Length | 47 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |