Hamilton For The Trade Timbercare Brush 4"
SKU: H3200601
The Hamilton For the Trade Timbercare Brush comprises synthetic filaments for use on wood surfaces with all types of stains and preservatives. This brush has a rust-resistant stainless steel ferrule, and a strong, shaped handle for comfortable use.
Features & benefits
- For painting outdoor timber surfaces with all wood preservatives
- A blend of synthetic filaments designed for exterior wood
- Shaped plastic handle for comfortable use
- For use with all wood stains and preservatives
- Good pick-up and spreading rate on wood surfaces
- Rust-resistant, stainless steel ferrule
- Great spreading rate for even application
IDH3200601
Painting & Decorating > Decorating Tools > Paint Brushes > Hamilton For The Trade Timbercare Brush 4"
https://www.jewson.co.uk/p/hamilton-for-the-trade-timbercare-brush-4-H3200601
The Hamilton For the Trade Timbercare Brush comprises synthetic filaments for use on wood surfaces with all types of stains and preservatives. This brush has a rust-resistant stainless steel ferrule, and a strong, shaped handle for comfortable use.
Features & benefits
- For painting outdoor timber surfaces with all wood preservatives
- A blend of synthetic filaments designed for exterior wood
- Shaped plastic handle for comfortable use
- For use with all wood stains and preservatives
- Good pick-up and spreading rate on wood surfaces
- Rust-resistant, stainless steel ferrule
- Great spreading rate for even application
Specifications
| Product Name | Hamilton For The Trade Timbercare Brush 4" |
| Brand | Hamilton |
| Product Type | Paint Brushes |
| Manufacturer Name | L G Harris & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | 3200601-40 |
| EAN | 5056405100222 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 104 mm |
| Product Weight | 0.166 kg |
| Product Height | 27 mm |
| Product Length | 250 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |