Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 12 x 1.75in
SKU: H1421612
The Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 12 x 1.75" (L x Dia) utilises high quality thermo-bonded microfiber blend fabric, to give excellent paint pick-up, great coverage and a fine, smooth finish on smooth and semi smooth surfaces. The thermo bonding method prevents unwinding of fabric, even when soaked in water/solvent. Suitable for use on smooth and semi-smooth surfaces using emulsion/solvent-based and water-based primer, undercoat and eggshell.
Features & benefits
- Thermo-bonded to prevent unwinding of fabric, even when soaked in water/solvent
- Reduced fibre loss
- Less splatter
- Easy to clean
- Perfect for a fine finish on smooth & semi-smooth surfaces
IDH1421612
Painting & Decorating > Decorating Tools > Paint Rollers > Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 12 x 1.75in
https://www.jewson.co.uk/p/hamilton-perfection-medium-pile-roller-sleeve-12-x-1-75-H1421612
The Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 12 x 1.75" (L x Dia) utilises high quality thermo-bonded microfiber blend fabric, to give excellent paint pick-up, great coverage and a fine, smooth finish on smooth and semi smooth surfaces. The thermo bonding method prevents unwinding of fabric, even when soaked in water/solvent. Suitable for use on smooth and semi-smooth surfaces using emulsion/solvent-based and water-based primer, undercoat and eggshell.
Features & benefits
- Thermo-bonded to prevent unwinding of fabric, even when soaked in water/solvent
- Reduced fibre loss
- Less splatter
- Easy to clean
- Perfect for a fine finish on smooth & semi-smooth surfaces
Specifications
| Product Name | Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 12 x 1.75in |
| Brand | Hamilton |
| Manufacturer Name | L G Harris |
| Manufacturer Part Number | 14216-012 |
| EAN | 5012002908876 |
| Materials | Microfiber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pile Roller Sleeves |
| Application | Interior/Exterior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Sweden |
| Product Weight | 0.118 kg |
| Product Height | 74 mm |
| Product Length | 74 mm |
| Product Depth | 310 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |