Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 9 x 1.75"
SKU: H1421609
Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 9 x 1.75". High quality microfiber blend fabric gives excellent paint pick-up, coverage and fine, smooth finish. Suitable for use on smooth & semi-smooth surfaces using Emulsion / Solvent-Based and water-based primer, undercoat and eggshell.
Features & benefits
- Perfect for a fine finish on smooth & semi-smooth surfaces
- Thermo bonded to prevent unwinding of fabric, even when soaked in water/solvent
- Reduced fibre loss
- Less splatter
- Easy to clean
IDH1421609
Painting & Decorating > Decorating Tools > Paint Rollers > Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 9 x 1.75"
https://www.jewson.co.uk/p/hamilton-perfection-medium-pile-roller-sleeve-9-x-1-75-H1421609
Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 9 x 1.75". High quality microfiber blend fabric gives excellent paint pick-up, coverage and fine, smooth finish. Suitable for use on smooth & semi-smooth surfaces using Emulsion / Solvent-Based and water-based primer, undercoat and eggshell.
Features & benefits
- Perfect for a fine finish on smooth & semi-smooth surfaces
- Thermo bonded to prevent unwinding of fabric, even when soaked in water/solvent
- Reduced fibre loss
- Less splatter
- Easy to clean
Specifications
| Product Name | Hamilton Perfection Medium Pile Roller Sleeve 9 x 1.75" |
| Brand | Hamilton |
| Manufacturer Name | Anza |
| Manufacturer Part Number | 14216-009 |
| Materials | Microfibre |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 9 in |
| Diameter | 1.75 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |