Hardie NT3 Trim 140x3655x25mm Midnight Black
SKU: I5951422
Hardie Trim NT3 is a complementary fibre cement trim available in two sizes, three colours and has a smooth finish. Used alongside: Hardie Plank and Hardie VL Plank boards.
Features & benefits
- For use around corner/picture frame
IDI5951422
Building Materials > Roofing > Fascia Boards & Soffits > Hardie NT3 Trim 140x3655x25mm Midnight Black
https://www.jewson.co.uk/p/hardie-nt3-trim-140x3655x25mm-midnight-black-I5951422
Hardie Trim NT3 is a complementary fibre cement trim available in two sizes, three colours and has a smooth finish. Used alongside: Hardie Plank and Hardie VL Plank boards.
Features & benefits
- For use around corner/picture frame
Specifications
| Product Name | Hardie NT3 Trim 140x3655x25mm Midnight Black |
| Brand | James Hardie |
| Product Type | Cladding |
| Manufacturer Name | James Hardie Building Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | 5951422 |
| EAN | 727396076890 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Fibre Cement |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Hardie Plank Cladding Trims |
| Colour | Midnight Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Weight | 14.9 kg |
| Product Length | 3655 mm |
| Thickness | 25 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |