Hep2O Brass Adaptor Female 0.5" x 15mm Dia Brass / White
SKU: HHX2815W
Hep2O Brass Adaptor Female 0.5" x 15mm Dia Brass / White is a hot and cold flexible push fit plumbing system. The adaptors are assembled and manufactured from solid brass for a professional quality fitting. It joints in the ring seal system and are perfect grip seal that helps connect soil and waste pipes together.
Features & benefits
- Leakproof
- Corrosion resistant
IDHHX2815W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Hep2O Brass Adaptor Female 0.5" x 15mm Dia Brass / White
https://www.jewson.co.uk/p/hep2o-brass-adaptor-female-0-5-x-15mm-dia-brass-white-HHX2815W
Hep2O Brass Adaptor Female 0.5" x 15mm Dia Brass / White is a hot and cold flexible push fit plumbing system. The adaptors are assembled and manufactured from solid brass for a professional quality fitting. It joints in the ring seal system and are perfect grip seal that helps connect soil and waste pipes together.
Features & benefits
- Leakproof
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Hep2O Brass Adaptor Female 0.5" x 15mm Dia Brass / White |
| Brand | Hep2O |
| Product Type | Adaptors |
| Manufacturer Name | Orbia |
| Manufacturer Part Number | HX28/15W |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Brass |
| Colour | Brass / White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 51 mm |
| Diameter | 15 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |