Hep2O Flexible Tap Connector 300 x 0.75 x 15mm White
SKU: HD125B15
Hep2O Flexible Tap Connector 300 x 0.75 x 15mm (L x Dia) White is a short pipe that has a socket at both ends which connects two pipes. Manufactured from polybutylene providing chemical resistant. The plumbing system can be used in hot and cold water supplies, radiator and floor heating systems.
Features & benefits
- Demountable product reducing potential for tampering
- Leakproof
IDHD125B15
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Hep2O Flexible Tap Connector 300 x 0.75 x 15mm White
https://www.jewson.co.uk/p/hep2o-flexible-tap-connector-300-x-0-75-x-15mm-white-HD125B15
Hep2O Flexible Tap Connector 300 x 0.75 x 15mm (L x Dia) White is a short pipe that has a socket at both ends which connects two pipes. Manufactured from polybutylene providing chemical resistant. The plumbing system can be used in hot and cold water supplies, radiator and floor heating systems.
Features & benefits
- Demountable product reducing potential for tampering
- Leakproof
Specifications
| Product Name | Hep2O Flexible Tap Connector 300 x 0.75 x 15mm White |
| Brand | Hep2O |
| Product Type | Connectors |
| Manufacturer Name | Orbia |
| Manufacturer Part Number | HD125B/15W |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Polybutylene |
| Range | Flexible Tap Connectors |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 300 mm |
| Diameter | 15 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |