Hepworth 90° Left Hand Clay Channel Bend 150mm Brown
SKU: DRHCP726
The Hepworth 90° Left Hand Clay Channel Bend 100mm (Dia) Brown is used in foul and surface water manholes. It is manufactured from vitrified clay making it suitable for use with dry weather channel. This bend is resistant to high water pressure jetting methods and to aggressive ground conditions.
Features & benefits
- Withstands chemical attack
- Can be easily cleaned with a hydro jet
IDDRHCP726
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Hepworth 90° Left Hand Clay Channel Bend 150mm Brown
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-90-degrees-left-hand-clay-channel-bend-150mm-dia-brown-DRHCP726
The Hepworth 90° Left Hand Clay Channel Bend 100mm (Dia) Brown is used in foul and surface water manholes. It is manufactured from vitrified clay making it suitable for use with dry weather channel. This bend is resistant to high water pressure jetting methods and to aggressive ground conditions.
Features & benefits
- Withstands chemical attack
- Can be easily cleaned with a hydro jet
Specifications
| Product Name | Hepworth 90° Left Hand Clay Channel Bend 150mm Brown |
| Brand | Hepworth Clay |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | CB1/2L |
| EAN | 5027888015433 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Clay Channels |
| Model Number | CB1/2L |
| Colour | Clay brown |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 400 mm |
| Product Weight | 5 kg |
| Product Height | 90 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Diameter | 150 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Pitch | 90 degrees |
| Gutter Shape | Half Round |
| Cavity Width | 150 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
| Angle | 90 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will be calculated at checkout |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |