Hepworth Channel Oblique Right Hand Junction 100 x 100mm
SKU: DRHCP787
The Hepworth Channel Oblique Right Hand Junction 100 x 100mm (Dia), manufactured from vitrified clay is used for surface water drainage systems. The channel has a 45-degree bend to direct the flow of water from socket towards the spigot. Can be installed in pedestrian areas, sports pitches, swimming pools, walkways and where light vehicles may drive over.
Features & benefits
- Withstands chemical attack
- Weatherproof
IDDRHCP787
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Hepworth Channel Oblique Right Hand Junction 100 x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-channel-oblique-right-hand-junction-100-x-100mm-dia-DRHCP787
The Hepworth Channel Oblique Right Hand Junction 100 x 100mm (Dia), manufactured from vitrified clay is used for surface water drainage systems. The channel has a 45-degree bend to direct the flow of water from socket towards the spigot. Can be installed in pedestrian areas, sports pitches, swimming pools, walkways and where light vehicles may drive over.
Features & benefits
- Withstands chemical attack
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Hepworth Channel Oblique Right Hand Junction 100 x 100mm |
| Brand | Hepworth Clay |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | CJ1/1R |
| EAN | 5027888000361 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Junctions |
| Model Number | CJ1/1R |
| Colour | Clay brown |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 340 mm |
| Product Weight | 4.5 kg |
| Product Height | 70 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Pitch | 45 degrees |
| Gutter Shape | Half Round |
| Cavity Width | 100 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
| Angle | 45 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |