Hepworth Square Gully Grid Alloy 150 x 150mm Grey
SKU: DRCHE002
Hepworth Square Gully Grid Alloy 150 x 150mm (L x W) Grey is manufactured from aluminium. This gully grid is designed to provide a cover that will help to prevent any blockage from debris. Suitable for use in gravity drainage applications.
Features & benefits
- Withstands high pressure force
- Corrosion resistant
IDDRCHE002
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Hepworth Square Gully Grid Alloy 150 x 150mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-square-gully-grid-alloy-150-x-150mm-grey-DRCHE002
Hepworth Square Gully Grid Alloy 150 x 150mm (L x W) Grey is manufactured from aluminium. This gully grid is designed to provide a cover that will help to prevent any blockage from debris. Suitable for use in gravity drainage applications.
Features & benefits
- Withstands high pressure force
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Hepworth Square Gully Grid Alloy 150 x 150mm Grey |
| Brand | Hepworth |
| Manufacturer Name | Orbia |
| Manufacturer Part Number | IG2 |
| Materials | Aluminium alloy |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 150 mm |
| Product Length | 1200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |