Hepworth SuperSleve 45° Oblique Junction 100 x 100mm Brown
SKU: DRHSS017
The Hepworth SuperSleve 45° Oblique Junction 100 x 100mm (Dia) Brown is mainly used for foul and surface water drainage systems. Manufactured from vitrified clay that provides superior strength and hardness to the product. It is highly resistant to high water pressure jetting methods and resistant to aggressive ground conditions.
Features & benefits
- Push-fit connection ensures secure grip
- Chemical resistance
- Provides watertight connection
IDDRHSS017
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Hepworth SuperSleve 45° Oblique Junction 100 x 100mm Brown
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-supersleve-45-degrees-oblique-junction-100-x-100mm-dia-brown-DRHSS017
The Hepworth SuperSleve 45° Oblique Junction 100 x 100mm (Dia) Brown is mainly used for foul and surface water drainage systems. Manufactured from vitrified clay that provides superior strength and hardness to the product. It is highly resistant to high water pressure jetting methods and resistant to aggressive ground conditions.
Features & benefits
- Push-fit connection ensures secure grip
- Chemical resistance
- Provides watertight connection
Specifications
| Product Name | Hepworth SuperSleve 45° Oblique Junction 100 x 100mm Brown |
| Brand | Hepworth Clay |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | SJ1/1 |
| EAN | 5027888021502 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Junctions |
| Model Number | SJ1/1 |
| Colour | Clay brown |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 120 mm |
| Product Weight | 4.5 kg |
| Product Height | 350 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Pitch | 45 degrees |
| Cavity Width | 100 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
| Angle | 45 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |