Hepworth SuperSleve HouseDrain Square Top Rodding Point 220 x 100mm
SKU: DRHSS210
The Hepworth SuperSleve HouseDrain Square Top Rodding Point 220 x 100mm (H x Dia) Black is suitable for foul and surface water drainage. Manufactured from polypropylene, the rodding point is lightweight and easily malleable making it suitable for any type of fabrication.
Features & benefits
- Provides a watertight seal
- Withstands chemical attacks
IDDRHSS210
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Hepworth SuperSleve HouseDrain Square Top Rodding Point 220 x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-supersleve-housedrain-square-top-rodding-point-220-x-100mm-DRHSS210
The Hepworth SuperSleve HouseDrain Square Top Rodding Point 220 x 100mm (H x Dia) Black is suitable for foul and surface water drainage. Manufactured from polypropylene, the rodding point is lightweight and easily malleable making it suitable for any type of fabrication.
Features & benefits
- Provides a watertight seal
- Withstands chemical attacks
Specifications
| Product Name | Hepworth SuperSleve HouseDrain Square Top Rodding Point 220 x 100mm |
| Brand | Hepworth Clay |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | SRPS1/1 |
| EAN | 5027888163097 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Rodding Point |
| Model Number | SRPS1/1 |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 220 mm |
| Product Weight | 0.5 kg |
| Product Height | 205 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Cavity Width | 100 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |