Hepworth SuperSleve HouseDrain Taper Pipe 370 x 100mm Brown
SKU: DRHSS191
The Hepworth SuperSleve HouseDrain Taper Pipe 370 x 100mm (L x Dia) Brown is suitable for foul and surface water drainage systems. Specifically designed with tapering diameter of 100mm to 150mm. It has thermal stability and resistance against high pressure water jetting.
Features & benefits
- Provides a watertight seal
- Withstands chemical attacks
IDDRHSS191
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Hepworth SuperSleve HouseDrain Taper Pipe 370 x 100mm Brown
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-supersleve-housedrain-taper-pipe-370-x-100mm-brown-DRHSS191
The Hepworth SuperSleve HouseDrain Taper Pipe 370 x 100mm (L x Dia) Brown is suitable for foul and surface water drainage systems. Specifically designed with tapering diameter of 100mm to 150mm. It has thermal stability and resistance against high pressure water jetting.
Features & benefits
- Provides a watertight seal
- Withstands chemical attacks
Specifications
| Product Name | Hepworth SuperSleve HouseDrain Taper Pipe 370 x 100mm Brown |
| Brand | Hepworth Clay |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | SDT2/1 |
| EAN | 5027888141774 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Pipes |
| Model Number | SDT2/1 |
| Colour | Clay brown |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 180 mm |
| Product Weight | 3 kg |
| Product Height | 180 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Cavity Width | 100 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |