Hepworth Terracotta Throat Restrictor 400mm
SKU: JG111118
Hepworth Terracotta throat restrictor width 400mm A range of lintels, corbel units, flue adaptors, firebacks, firebricks and ancillaries used to construct your fireplace.
Features & benefits
- Designed to fit together with the Milner Fireback
- Must be used with a load bearing lintel
- 440mm width
- 125mm height
IDJG111118
Building Materials > Roofing > Chimney Pots & Cowls > Hepworth Terracotta Throat Restrictor 400mm
https://www.jewson.co.uk/p/hepworth-terracotta-throat-restrictor-width-400mm-JG111118
Hepworth Terracotta throat restrictor width 400mm A range of lintels, corbel units, flue adaptors, firebacks, firebricks and ancillaries used to construct your fireplace.
Features & benefits
- Designed to fit together with the Milner Fireback
- Must be used with a load bearing lintel
- 440mm width
- 125mm height
Specifications
| Product Name | Hepworth Terracotta Throat Restrictor 400mm |
| Brand | Hepworth Terracotta |
| Product Type | Roof/Terminal Fittings |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | Y128 |
| EAN | 5027888018816 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | Y128 |
| Colour Family | Beiges/Creams |
| Colour | Beige |
| Application | Roof Fittings |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 130 mm |
| Product Weight | 6.26 kg |
| Product Height | 110 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Product Depth | 130 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |