Hessian Tie String Sand Bag 325 x 750mm Natural
SKU: PGBAG995
The Hessian Sand Bag 325 x 750mm (W x L) with Tie String is perfect for providing protection even in severe weather conditions. The bags can be tied shut with the attached tie string. The product is used for flood control and prevention.
Features & benefits
- Floodbags for flood defence
- Suitable for environments with leaks that need containing
- Sand not included
IDPGBAG995
Tools & Fixings > Access Equipment > Site Fencing > Hessian Tie String Sand Bag 325 x 750mm Natural
https://www.jewson.co.uk/p/hessian-sandbag-30x13-cw-tiestring-PGBAG995
The Hessian Sand Bag 325 x 750mm (W x L) with Tie String is perfect for providing protection even in severe weather conditions. The bags can be tied shut with the attached tie string. The product is used for flood control and prevention.
Features & benefits
- Floodbags for flood defence
- Suitable for environments with leaks that need containing
- Sand not included
Specifications
| Product Name | Hessian Tie String Sand Bag 325 x 750mm Natural |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Hessian Sand Bags |
| Manufacturer Name | LC Packaging |
| Manufacturer Part Number | 1030007813 |
| Materials | Hessian |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | HSBAG |
| Colour | Natural |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 325 mm |
| Product Height | 750 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |