Hexa Planter
SKU: LSGHEXP1
Perfect as a showpiece on a patio or decking area, the Hexa planter is a quirky addition to your garden.
Features & benefits
- A hexagonal shaped planter supplied ready assembled and pre-lined ready for planting
- Perfect as a centre piece of any garden large or small
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
IDLSGHEXP1
Landscaping > Garden Buildings & Structures > Garden Planters > Hexa Planter
https://www.jewson.co.uk/p/hexa-planter-LSGHEXP1
Perfect as a showpiece on a patio or decking area, the Hexa planter is a quirky addition to your garden.
Features & benefits
- A hexagonal shaped planter supplied ready assembled and pre-lined ready for planting
- Perfect as a centre piece of any garden large or small
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
Specifications
| Product Name | Hexa Planter |
| Brand | Grange |
| Product Type | Hex Planter |
| Manufacturer Name | Grange |
| Manufacturer Part Number | HEXPL |
| EAN | 5019063215387 |
| Warranty Period | 20 years |
| Colour | Pressure Treated Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 450 mm |
| Product Weight | 13.18 kg |
| Product Height | 305 mm |
| Product Depth | 390 mm |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |