Hexagon Moon Gate
SKU: LSGHEXM1
This unique and stylish gate is inspired by the traditional Eastern style moongate, but with a modern twist. The hexagonal shape adds a touch of whimsy and sophistication, while the open design allows for a seamless transition between different areas of your garden.
Features & benefits
- An attractive hexagonal shaped moon gate, creates a magnificent focal point in your garden.
- Grow climbing plants up the sides of this structure to create an attractive natural canopy
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
IDLSGHEXM1
Landscaping > Garden Buildings & Structures > Garden Structures > Hexagon Moon Gate
https://www.jewson.co.uk/p/hexagon-moon-gate-LSGHEXM1
This unique and stylish gate is inspired by the traditional Eastern style moongate, but with a modern twist. The hexagonal shape adds a touch of whimsy and sophistication, while the open design allows for a seamless transition between different areas of your garden.
Features & benefits
- An attractive hexagonal shaped moon gate, creates a magnificent focal point in your garden.
- Grow climbing plants up the sides of this structure to create an attractive natural canopy
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
Specifications
| Product Name | Hexagon Moon Gate |
| Brand | Grange |
| Product Type | Moon Gate |
| Manufacturer Name | Grange |
| Manufacturer Part Number | HEXMG |
| EAN | 5019063215370 |
| Warranty Period | 20 years |
| Colour | Pressure Treated Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 2395 mm |
| Product Weight | 56.8 kg |
| Product Height | 2334 mm |
| Product Depth | 270 mm |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |