Hippo Aluminium Foil Tape 45m x 50mm Silver
SKU: LTH18414
HIPPO Aluminium Foil Tape 45m x 50mm (L x W) Silver is designed to seal and protect complex assemblies and surfaces. It is coated with an acrylic adhesive and a release paper lined to protect the adhesive surface. It is used in the construction industry for applications such as duct sealing, pipe lagging, heating and ventilation projects. Protects surfaces from heat sources and helps aid vision in poorly lit areas.
Features & benefits
- Acrylic adhesive gives a strong bond
- Seals and protects sensitive assemblies including plastic components from heat and light sources
- Use for pipe lagging, duct sealing and ventilation projects
- Coated with acrylic adh one side and release paper to protect the adh face
- Moisture and chemical resistant
IDLTH18414
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Adhesive Tapes > Hippo Aluminium Foil Tape 45m x 50mm Silver
https://www.jewson.co.uk/p/hippo-aluminium-foil-tape-45m-x-50mm-silver-LTH18414
HIPPO Aluminium Foil Tape 45m x 50mm (L x W) Silver is designed to seal and protect complex assemblies and surfaces. It is coated with an acrylic adhesive and a release paper lined to protect the adhesive surface. It is used in the construction industry for applications such as duct sealing, pipe lagging, heating and ventilation projects. Protects surfaces from heat sources and helps aid vision in poorly lit areas.
Features & benefits
- Acrylic adhesive gives a strong bond
- Seals and protects sensitive assemblies including plastic components from heat and light sources
- Use for pipe lagging, duct sealing and ventilation projects
- Coated with acrylic adh one side and release paper to protect the adh face
- Moisture and chemical resistant
Specifications
| Product Name | Hippo Aluminium Foil Tape 45m x 50mm Silver |
| Brand | Hippo |
| Product Type | Tapes |
| Manufacturer Name | Tembe |
| Manufacturer Part Number | H18414 |
| Materials | Aluminium |
| Range | Aluminium Tapes |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 50 mm |
| Product Length | 45 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |