Hippo Low-Tac Masking Tape 50mm x 50m Beige
SKU: LTJ18411
Hippo Low Tac Masking Tape is ideal for delicate surfaces such as fresh paint, wallpaper and new plaster. It is more suitable for delicate surfaces on which standard masking tapes could damage. The low adhesion means it can also be repositioned easily whilst applying. Its low adhesion qualities are also perfect for treated wood, veneer, laminate and vinyl.
Features & benefits
- Perfect for delicate surfaces
- Removes cleanly to leave no residue trace
- Can be repositioned if necessary
IDLTJ18411
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Preparation > Hippo Low-Tac Masking Tape 50mm x 50m Beige
https://www.jewson.co.uk/p/hippo-low-tac-masking-tape-50mm-x-50m-beige-LTJ18411
Hippo Low Tac Masking Tape is ideal for delicate surfaces such as fresh paint, wallpaper and new plaster. It is more suitable for delicate surfaces on which standard masking tapes could damage. The low adhesion means it can also be repositioned easily whilst applying. Its low adhesion qualities are also perfect for treated wood, veneer, laminate and vinyl.
Features & benefits
- Perfect for delicate surfaces
- Removes cleanly to leave no residue trace
- Can be repositioned if necessary
Specifications
| Product Name | Hippo Low-Tac Masking Tape 50mm x 50m Beige |
| Brand | Hippo |
| Product Type | Tapes |
| Manufacturer Name | Tembe |
| Manufacturer Part Number | JH18411 |
| EAN | 5060084184114 |
| Warranty Period | 12 months |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Beige |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 50 mm |
| Product Length | 50 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |