Honeywell Zone Valve 2 Port 28mm
SKU: HTCHL011
Honeywell V4043H1106/U Zone Valve Normally Closed 240v 28mm is part of a series of two port Motorised Valves with a wide range of flow control applications in domestic and light commercial central heating systems. The V4043H normally closed models have end switches for electrical control of pump and/or boiler.
Features & benefits
- Manual lever for filling & draining the system
- Powerhead replaceable without draining down
- Quiet operation, minimal power consumption
IDHTCHL011
Electrics & Plumbing > Heating > Radiator Valves > Honeywell Zone Valve 2 Port 28mm
https://www.jewson.co.uk/p/honeywell-2-port-zone-valve-28mm-dia-chrome-HTCHL011
Honeywell V4043H1106/U Zone Valve Normally Closed 240v 28mm is part of a series of two port Motorised Valves with a wide range of flow control applications in domestic and light commercial central heating systems. The V4043H normally closed models have end switches for electrical control of pump and/or boiler.
Features & benefits
- Manual lever for filling & draining the system
- Powerhead replaceable without draining down
- Quiet operation, minimal power consumption
Specifications
| Product Name | Honeywell Zone Valve 2 Port 28mm |
| Brand | Honeywell |
| Manufacturer Name | Ademco |
| Manufacturer Part Number | V4043H1106/U |
| EAN | 5023220400110 |
| Warranty Period | 12 months |
| Range | Valve |
| Colour | Chrome |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Height | 94 mm |
| Product Depth | 130 mm |
| Diameter | 28 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |