Unifix Hook Bolt M8 x 180mm Zinc & Yellow Passivated
SKU: FXBN0233
The hook bolts are typically used for fixing channel and angle iron to fibre cement corrugated sheets.
Features & benefits
- Comes complete with square nut
- Corrosion resistant
IDFXBN0233
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Unifix Hook Bolt M8 x 180mm Zinc & Yellow Passivated
https://www.jewson.co.uk/p/hook-bolts-m8-x-180mm-zinc-and-yellow-passivated-FXBN0233
The hook bolts are typically used for fixing channel and angle iron to fibre cement corrugated sheets.
Features & benefits
- Comes complete with square nut
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Unifix Hook Bolt M8 x 180mm Zinc & Yellow Passivated |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | ^HBN08 180 |
| EAN | 5014196270838 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Roofing Bolts & Nuts |
| Colour Family | Yellows |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc & Yellow Passivated |
| Product Weight | 0.082 kg |
| Product Length | 180 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |