Hoppe Edinburgh Lever Latch 103 x 40 x 10mm Satin Anodised Aluminium
SKU: H1737784
Hoppe Edinburgh Lever Latch 103 x 40 x 10mm (H x W x T) Satin Anodised Aluminium is a door handle. The product has a rectangular back plate and tubular latch made with aluminium finish with four pre-drilled holes saving installation time. Lever is suitable for doors with a thickness of 20-40mm.
Features & benefits
- Supplied & sold in pairs complete with fixings
- Durable film over the surface prevents abrasion
- Ergonomic handles design provides a comfortable grip
- Corrosion resistant
IDH1737784
Doors & Joinery > Ironmongery > Knobs & Handles > Hoppe Edinburgh Lever Latch 103 x 40 x 10mm Satin Anodised Aluminium
https://www.jewson.co.uk/p/hoppe-edinburgh-lever-latch-103-x-40-x-10mm-satin-anodised-aluminium-H1737784
Hoppe Edinburgh Lever Latch 103 x 40 x 10mm (H x W x T) Satin Anodised Aluminium is a door handle. The product has a rectangular back plate and tubular latch made with aluminium finish with four pre-drilled holes saving installation time. Lever is suitable for doors with a thickness of 20-40mm.
Features & benefits
- Supplied & sold in pairs complete with fixings
- Durable film over the surface prevents abrasion
- Ergonomic handles design provides a comfortable grip
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Hoppe Edinburgh Lever Latch 103 x 40 x 10mm Satin Anodised Aluminium |
| Brand | Hoppe |
| Product Type | Lever on Backplate |
| Manufacturer Name | Hoppe UK Ltd |
| Manufacturer Part Number | 1737784 |
| EAN | 4012789063851 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Edinburgh |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Italy |
| Finish | Aluminium Silver |
| Product Width | 40 mm |
| Product Height | 103 mm |
| Thickness | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |