Hot Hands Hand Warmers
SKU: THH17186
HotHands Hand warmers provide comfort from the cold wherever you are. Provides easy warmth, warms quickly & ready to use straight out the packet. Up to 10 hours of heat per hand warmer. Ideal for activities such as commuting, working outside and walking the dog.
IDTHH17186
Tools & Fixings > Safety & Workwear > PPE > Hot Hands Hand Warmers
https://www.jewson.co.uk/p/hot-hands-hand-warmers-THH17186
HotHands Hand warmers provide comfort from the cold wherever you are. Provides easy warmth, warms quickly & ready to use straight out the packet. Up to 10 hours of heat per hand warmer. Ideal for activities such as commuting, working outside and walking the dog.
Specifications
| Product Name | Hot Hands Hand Warmers |
| Brand | Hot Hands |
| Product Type | Hand Warmers |
| Manufacturer Name | Tools of The Trade |
| Manufacturer Part Number | HH-HWMER |
| EAN | 04987072171868 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | HH-HWMER |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Weight | 0.05 kg |
| Product Height | 50 mm |
| Product Length | 75 mm |
| Product Depth | 3 mm |
| Diameter | 60 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |