Hozelock Assembled Cart Reel With Hose 50m x 12.5mm
SKU: THOZ2435
Hozelock Assembled Cart Reel With Hose 50m x 12.5mm (L x Dia) is made of high grade plastic material that ensures the durable life. The hose storage system has a reel capacity up to 60m. This product has a sturdy frame to allow quick and easy rewinding. It includes two hose end connectors, threaded tap connector and an adjustable nozzle freestanding.
Features & benefits
- Soft touch telescopic 750 mm towing handle
- Leakproof
IDTHOZ2435
Tools & Fixings > Hand Tools > Landscaping Tools > Hozelock Assembled Cart Reel With Hose 50m x 12.5mm
https://www.jewson.co.uk/p/hozelock-assembled-cart-reel-with-hose-50m-x-12-5mm-THOZ2435
Hozelock Assembled Cart Reel With Hose 50m x 12.5mm (L x Dia) is made of high grade plastic material that ensures the durable life. The hose storage system has a reel capacity up to 60m. This product has a sturdy frame to allow quick and easy rewinding. It includes two hose end connectors, threaded tap connector and an adjustable nozzle freestanding.
Features & benefits
- Soft touch telescopic 750 mm towing handle
- Leakproof
Specifications
| Product Name | Hozelock Assembled Cart Reel With Hose 50m x 12.5mm |
| Brand | Hozelock |
| Product Type | Hose Pipes & Accessories |
| Manufacturer Name | Hozelock |
| Manufacturer Part Number | HOZ2435 |
| EAN | 5010646052245 |
| Materials | Plastic |
| Range | Hose Pipes |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Weight | 7.53 kg |
| Product Length | 50 m |
| Diameter | 12.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |