Hozelock Free Standing Reel 30m with Hose 15m x 12.5mm
SKU: HOZE2412
Hozelock Free Standing Reel 30m with Hose is made of high grade plastic material that makes it long lasting. The hose storage system has a reel capacity up to 30m, with a sturdy frame to allow quick and easy rewinding. The product includes two hose end connectors, threaded tap connector and an adjustable nozzle freestanding.
Features & benefits
- Plastic ensures durability
- Leakproof
- Made of high grade plastic material that makes it long lasting
- Hose storage system has a reel capacity up to 30m
- Sturdy frame allows quick and easy rewinding
IDHOZE2412
Tools & Fixings > Hand Tools > Landscaping Tools > Hozelock Free Standing Reel 30m with Hose 15m x 12.5mm
https://www.jewson.co.uk/p/hozelock-free-standing-reel-30m-with-hose-15m-x-12-5mm-HOZE2412
Hozelock Free Standing Reel 30m with Hose is made of high grade plastic material that makes it long lasting. The hose storage system has a reel capacity up to 30m, with a sturdy frame to allow quick and easy rewinding. The product includes two hose end connectors, threaded tap connector and an adjustable nozzle freestanding.
Features & benefits
- Plastic ensures durability
- Leakproof
- Made of high grade plastic material that makes it long lasting
- Hose storage system has a reel capacity up to 30m
- Sturdy frame allows quick and easy rewinding
Specifications
| Product Name | Hozelock Free Standing Reel 30m with Hose 15m x 12.5mm |
| Brand | Hozelock |
| Product Type | Hose Pipes & Accessories |
| Manufacturer Name | Hozelock |
| Manufacturer Part Number | HOZ2412 |
| EAN | 5010646015042 |
| Materials | Plastic |
| Range | Hose Pipes |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 15 m |
| Diameter | 12.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |