Ibstock Anglian Beacon Sahara Brick 73mm Buff
SKU: BRIBK805
Ibstock Anglian Beacon Sahara Facing Bricks 215 x 73 x 102mm (L x H x W) Buff is a range of clay bricks. The clay material makes the product strong and durable. The brick has a water absorption rate of 12% which is ideal for brick matching, with a compressive strength of 45N/mm2. The product conforms to BS EN 1745 for water vapour permeability and BS EN 998-2.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Has high thermal mass and low conductivity
- Fired clay prolongs longevity
- Weatherproof
IDBRIBK805
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Buff Bricks > Ibstock Anglian Beacon Sahara Brick 73mm Buff
https://www.jewson.co.uk/p/ibstock-anglian-beacon-sahara-73mm-BRIBK805
Ibstock Anglian Beacon Sahara Facing Bricks 215 x 73 x 102mm (L x H x W) Buff is a range of clay bricks. The clay material makes the product strong and durable. The brick has a water absorption rate of 12% which is ideal for brick matching, with a compressive strength of 45N/mm2. The product conforms to BS EN 1745 for water vapour permeability and BS EN 998-2.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Has high thermal mass and low conductivity
- Fired clay prolongs longevity
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Ibstock Anglian Beacon Sahara Brick 73mm Buff |
| Brand | Ibstock |
| Manufacturer Name | Ibstock |
| Manufacturer Part Number | C0258A |
| EAN | 5036335043073 |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Contemporary wirecut bricks |
| Colour | Buff |
| Application | External |
| Pack Quantity | 292 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 3.01 kg |
| Product Height | 73 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Thermal Conductivity | 1 W/mK |
| Compression Strength | 45 N/mm2 |
| Density | 0.6:kg/m3 |
| Water Absorption | 12 % |
| Durability Rating | F2 |
| Manufacturing Process | Wirecut |
| Texture | Rusticated |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |