The Ibstock Ashdown Bexhill Red Brick 65mm is from a range of clay bricks used across the country in various building projects.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Ibstock Ashdown Bexhill Brick 65mm Red
- Stock
- Sandfaced
- Single frog
- Size tolerance: T1 R1
- Active soluble salts: S2
The Ibstock Ashdown Bexhill Red Brick 65mm is from a range of clay bricks used across the country in various building projects.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
- Stock
- Sandfaced
- Single frog
- Size tolerance: T1 R1
- Active soluble salts: S2
| Product Name | Ibstock Ashdown Bexhill Brick 65mm Red |
| Brand | Ibstock |
| Manufacturer Name | Ibstock |
| Manufacturer Part Number | A4010A |
| EAN | 5036335024256 |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Facing Bricks |
| Colour | Red |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Textured |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 3.01 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Compression Strength | 30 N/mm2 |
| Pallet Quantity | 500 |
| Water Absorption | 15 % |
| Durability Rating | F2 |
| Texture | Sandfaced |
| Configuration | Single frogged |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |