Ideal Logic System2 S24
SKU: HI228354
Introducing the Ideal Logic2 Boilers, providing pioneering evolution that retains everything you love about the current Logic that remain quick and easy to install, while continually providing unprecedented reliability while being fully ErP compliant. This Ideal Logic2 regular boilers are ready to run safely and efficiently on a 20% hydrogen blend with no technical adjustments which is fantastic for providing energy for heating and hot water with minimal disruption.
Features & benefits
- 94% ErP central heating efficiency
- Compact cupboard fit
- Made in UK
- Concealed connections under boiler
- Built-in service timer
- Now even easier to fit with improved connections
- Fully approved for 20% hydrogen blend
- Fully compatible with easy to fit Halo controls
- Compatible with OpenTherm controls
- Premium Grundfos pump
IDHI228354
Electrics & Plumbing > Heating > Gas Boilers > Ideal Logic System2 S24
https://www.jewson.co.uk/p/ideal-logic-system2-s24-HI228354
Introducing the Ideal Logic2 Boilers, providing pioneering evolution that retains everything you love about the current Logic that remain quick and easy to install, while continually providing unprecedented reliability while being fully ErP compliant. This Ideal Logic2 regular boilers are ready to run safely and efficiently on a 20% hydrogen blend with no technical adjustments which is fantastic for providing energy for heating and hot water with minimal disruption.
Features & benefits
- 94% ErP central heating efficiency
- Compact cupboard fit
- Made in UK
- Concealed connections under boiler
- Built-in service timer
- Now even easier to fit with improved connections
- Fully approved for 20% hydrogen blend
- Fully compatible with easy to fit Halo controls
- Compatible with OpenTherm controls
- Premium Grundfos pump
Specifications
| Product Name | Ideal Logic System2 S24 |
| Brand | Logic |
| Product Type | Boilers |
| Manufacturer Name | Ideal Heating |
| Manufacturer Part Number | 228354 |
| EAN | 5022142283542 |
| Warranty Period | 2 years |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Voltage | 240 V |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 415 mm |
| Product Weight | 31.1 kg |
| Product Height | 310 mm |
| Product Length | 890 mm |
| Heat Exchanger Material | Aluminium |
| Gc Number | 4179687 |
| Nox Level | 28 mg/kWh |
| Fuel Type | NaturalGas |
| Erp Rating Heating | A |
| Erp Percentage Heating | 94 % |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |