American White Oak Planed 20 x 70mm
SKU: HWP20070
American White Oak Planed 20 x 70mm (T x W) Natural is a precision machined hardwood with a smooth surface and square edges.
Features & benefits
- Recyclable making it environmentally friendly
- Planed section gives a smooth edge finish
IDHWP20070
Timber > Mouldings & Planed Timber > Planed Timber > American White Oak Planed 20 x 70mm
https://www.jewson.co.uk/p/international-timber-american-oak-planed-section-70-x-20mm-smooth-HWP20070
American White Oak Planed 20 x 70mm (T x W) Natural is a precision machined hardwood with a smooth surface and square edges.
Features & benefits
- Recyclable making it environmentally friendly
- Planed section gives a smooth edge finish
Specifications
| Product Name | American White Oak Planed 20 x 70mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | PSE American White Oak |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Manufacturer Part Number | HWP20070 |
| Materials | Timber |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 20 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Species | Quercus alba |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |