SKU: PLYBVS12
The Coniferous Plywood 2440 x 1220 x 12mm (L x W x T) Brown is an engineered wood product, made up of layers of Brazilian pinewood, a mixed core and a veneer finish to reflect traditional wood. The plywood is bonded together using a E1 glue which is a low emission formaldehyde glue. The plywood can be used in walls, floors, packing and other general applications. supplies timber and panel products to a diverse range of industry sectors in the United Kingdom.
Features & benefits
- Conforms to BS EN314-2 Class 3
- CE4 marked plywood is suitable for non structural applications
- Weatherproof
- CE2+ marked plywood is suitable for structural uses
IDPLYBVS12
Timber > Sheet Materials > Plywood > Coniferous Sheath Plywood 2440 x 1220 x 12mm
Features & benefits
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Coniferous Sheath Plywood 2440 x 1220 x 12mm |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PLYBVS12 |
| Product Width | 1220 mm |
| Product Length | 2440 mm |
| Thickness | 12 mm |